Meridijani ili kanali energije

 U dalekoj prošlosti primećeno je da na se telu bolesnog čoveka mogu pronaći delovi, čijim se pritiskanjem javlja bol. Oni su smešteni po linijama koje su nazvane meridijanima ili kanalima. Zatim je otkriveno da tačke i kanali odgovaraju glavnim unutrašnjim organima. Istočna medicina izdvaja u organizmu čoveka dvanaest sistema koji vrše 12 osnovnih fizioloških funkcija. Oni nose naziv meridijan.  

Svaki meridijan se zove prema organu koji određuje njegovu funkciju. U skladu sa teorijom Jin-Jang, meridijani formiraju 6 parova. Tako postoji 6 jin-skih meridijana i 6 jang-skih.
Jin meridijani odgovaraju organima koji vrše funkcije sakupljanja, čuvanja i prerade materija i energije u organizmu. To su puni organi: pluća, slezina, srce, bubrezi, perikard i jetra. Jang meridijanima odgovaraju šuplji organi koji vrše funkcije razmene materija, izlučivanja. To je debelo i tanko crevo, mokraćna bešika, trostruki grejač, žučna kesa. Stanje svakog meridijana-sistema može se karakterisati, u skladu sa teorijom Jin-Jang, višak ili manjak. To se ogleda, sa jedne strane u funkciji organa-sistema, a sa druge strane – u sposobnosti sprovođenja meridijana kao kanala.

Ako se organ nalazi u granicama normale, to jest u ravnoteži, energija protiče kroz kanal koji njoj odgovara bez zadržavanja u skladu sa dnevnim ritmom. Ali ako je funkcija poremećena, meridijan „se začepljuje“, tok energije u njemu je poremećen, on može da postane podložan bolestima, mišićne grupe kroz koje prolazi postaju napregnute, što otežava protok energije.
S druge strane, ako poboljšavamo stanje kanala, postižemo u njemu normalni prolaz energija, mi samim tim možemo uticati na funkciju fiziološkog sistema kojem taj meridijan odgovara. Duž linije meridijana smešten je sistem biološki aktivnih tačaka. To su mesta kroz koje je meridijan energetski povezan sa tokovima energije koji okružuju čoveka. Delujući na te tačke prema određenom pravilu, mi možemo postići poboljšanje stanja meridijana.



http://www.bastabalkana.com/wp-content/uploads/2011/05/Kineska-medicina-i-12-akupunkturnih-meridijana.jpg
Preuzeto:.bastabalkana.com/


Energija cirkuliše sistemom meridijana u skladu sa dnevnim ritmom. Svaka 2 sata energija u određenom meridijanu dostiže svoj maksimum. U to vreme najaktivniji je odgovarajući fiziološki sistem i taj meridijan je najosetljiviji za spoljni uticaj.

Unutrašnja energija cirkuliše u 12 osnovnih meridijana i stupa, s jedne strane, u kontakt sa organima, a s druge, preko tačaka na meridijanu, sa spoljnom sredinom. Zato od stanja tačaka umnogome zavisi stanje meridijana i kretanje energije po njemu, prijem energije spolja i njeno prenošenje do unutrašnjih organa. Energija Či cirkuliše po meridijanu i zahvata organe po strogo određenom redosledu.
Kruženje energije počinje od meridijana pluća. Dvanaest stalnih kanala, jedan u produžetku drugog, formiraju zatvoreni krug koji obilazi ceo organizam.Kruženje energije u 12 glavnih meridijana obuhvata ceo organizam, pri čemu se cirkulacija vrši po njemu svojstvenim zakonima gde na svakom od delova postoji savršeno određeni odnos energije i krvi.
Poremećaj cirkulacije energije u meridijanima se odražava na stanje organa koji su sa njima povezani.. Tako se prema stanju organa i sistema može suditi o stanju meridijana i obrnuto.

Tako meridijan vrši sledeće funkcije: upravlja kretanjem krvi i životne energije Či, ostvaruje harmoniju Jin i Jang, oživljava mišiće i kosti, olakšava rad zglobova. On služi za prenošenje energije od unutrašnjeg organa ka telesnom omotaču, zahvaljujući čemu unutrašnji signali bolesti stižu na površinu tela.


http://www.acupuncturedoc.com/images/earms.gif
.acupuncturedoc.com/

Нема коментара:

Постави коментар